Święto Ludowe – wielopokoleniowa tradycja Ludowców.

Każdego roku, w dniu Zielonych Światek swoje tradycyjne święto obchodzi rzesza Ludowców rozproszonych po całym kraju. Członkowie najstarszej polskiej partii politycznej jaką jest Polskie Stronnictwo Ludowe obchodzą tego dnia Święto Ludowe, gromadząc się w gminach, powiatach oraz w sakli województwa na obchodach tego wieloletniego święta, które na trwałe wpisało się na kartach polskiej historii.

Święto Ludowe jest świętem polskiego Ruchu Ludowego, które obchodzone jest od 1931 roku w dniu Zielonych Świąt. Inicjatywa ustanowienia tego święta czerpana była z obchodzonego już wcześniej święta pracy. Ludowcy także chcieli posiadać swoje święto, które sanie się jednocześnie manifestacją siły Stronnictwa oraz podkreśli jego idee i założenia. Decyzję o utworzeniu Święta Ludowego podjęto 5 czerwca 1927 roku na Kongresie Stronnictwa Chłopskiego, które to przyjęło stosowną uchwałę w której czytamy:


„Dniem Święta Stronnictwa Chłopskiego jest pierwszy dzień Zielonych Świątek, który wszyscy członkowie każdego roku powinni obchodzić w sposób uroczysty przez wywieszanie sztandarów stronnictwa, ozdabianie domów zielenią, itp.” .

Niestety na mocy tej decyzji ustanowione święto nie było obchodzone w sposób wskazany. Dopiero w roku 1931 na Kongresie Zjednoczeniowym Ruchu Ludowego podjęto ostateczną decyzję o organizowaniu uroczystych obchodów Święta Ludowego. 9 maja 1931 roku Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego (SL) podjął uchwałę w sprawie organizacji pierwszego święta. 3 lata później, w 1934 roku Sekretariat Naczelny SL zadecydował, że Święto Ludowe musi mieć charakter święta chłopskiego, zaś w uroczystościach uczestniczyć mogą tylko i wyłącznie sztandary organizacji wiejskich, w szczególności SL, Związku Młodzieży Wiejskiej RP Wici oraz spółdzielni i organizacji rolniczych. Od tamtej pory Ludowcy w Polsce w sposób uroczysty i masowy ochoczo uczestniczyli w obchodach Świąt Ludowych manifestując swą działalność oraz gotowość do dalszej pracy dla Rzeczypospolitej.

Już w 1939 roku władze sanacyjnej Polski zakazały obchodów Święta Ludowego, podczas których rolnicy demonstrowali sprzeciw wobec autorytarnym rządom jakie nastały w kraju po zamachu stanu w maju 1926 roku. Ludowcy nie mieli lekko także podczas okupacji niemieckiej, podczas to której obchody związane ze Świętem Ludowym organizowane były bardzo sporadycznie, potajemnie w domach lub lasach gdzie stacjonowały Bataliony Chłopskie – konspiracyjna organizacja zbrojna Ruchu Ludowego licząca około 170 tys. ludzi. Po zakończeniu II Wojny Światowej powrócono do organizowania uroczystych obchodów święta Ludowców. Bardzo szybko władze PRL po rozbiciu form organizacyjnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, które było jedyną licząca się w społeczeństwie polskim opozycji względem komunistów, przypisały do siebie to święto stając się jego głównym gospodarzem. Komunistom nie udało się jednak stłamsić PSLu. Przebywający na przymusowej emigracji lider Ludowców, Stanisław Mikołajczyk wielokrotnie, w dzień Zielonych Świątek przemawiał do rodaków oraz wielu Ludowców przebywających w kraju na antenie Radia Wolna Europa. Dodawał on otuchy żyjącym pod dyktaturą komunistyczną Polakom oraz wlewał w ich serca powiew optymizmu w lepszą przyszłość Polski. Podczas swego przemówienia z 10 czerwca 1962 roku Mikołajczyk mówił:


„Kochani Rodacy! Drodzy Przyjaciele! Rokrocznie, uroczyście i masowo, starzy i młodzi obchodziliśmy w Polsce, w dzień Zielonych Światek swoje tradycyjne Święto Ludowe. Dzisiaj, agenci Moskwy w Polsce nie dopuszczają do dobrowolnych i masowych manifestacji chłopskich i uroczystych obchodów Święta Ludowego”.

Dalej Premier Stanisław Mikołajczyk apelował:

Niech słowa uchwał i rezolucji przyjętych na obchodach Święta Ludowego w wolnych krajach Europy i Ameryki trafiając do Polski uświadamiają i wzmacniają siły ludu polskiego do przetrwania niewoli dyktatury komunistycznej i podbudowują wiarę w ostateczne zwycięstwo. Zwycięstwo niepodległości narodowej nad niewolą komunistyczną i sowiecką, demokracji i wolności nad dyktaturą, zasad chrześcijańskich i miłości bliźniego nad ateizmem i nienawiścią, równości nad elitaryzmem, sprawiedliwości nad bezprawiem. Zwycięstwa trwałego pokoju i braterskiego współżycia narodu nad rządami imperialistów
i kolonialistów”

W wolej Polsce, po 1989 roku powrócono do organizacji obchodów Święta Ludowego. Jego data pozostała bez zmian. Do dziś, każdego roku członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego w Zielone Świątki obchodzą swoje Święto Ludowe. W tym roku, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości główne obchody Święta Ludowego odbędą się 26 maja w Grficach w Województwie Zachodniopomorskim.

Paweł Henicz
PSL Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *