Bartoszewski. Wnuk chłopów. Ludowiec.

Urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie w rodzinie o rolniczych korzeniach. Jego dziadkowie byli chłopami we wsi Żaby pod Bożą Wolą. Całym swym życiem wielokrotnie udowadniał , że w sercu po Bogu pierwsze miejsce to Polska. Władysław Bartoszewski to były więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, członek Prezydium Rady Pomocy Żydom, ale także Ludowiec. Ukończył warszawskie gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, następnie Liceum Humanistyczne Towarzystwa Wychowawczo – Oświatowego „Przyszłość”. Po wybuchu II Wojny Światowej, w wrześniu 1940 roku został aresztowany i osadzony w Auschwitz – Birkenau o numerze 4427. Wieziony był do kwietnia 1941 roku. W tym samym roku, w październiku podjął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku polonistyka. Do AK wstąpił po pseudonimem „Teofil”, podczas Powstania Warszawskiego był adiutantem dowódcy placówki informacyjno – radiowej „Asma” oraz redaktorem naczelnym czasopisma „ Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe. Po zakończeniu wojny został współpracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. W roku 1946 związał się z Ruchem Ludowym, zatrudnił się w „Gazecie Ludowej”, która związana była z Polskim Stronnictwem Ludowym na czele którego stał Stanisław Mikołajczyk.

Legitymacja prasowa dziennikarza „Gazety Ludowej”, organu PSL Stanisława Mikołajczyka (1946 r.)
źródło: http://wladyslawbartoszewski.blox.pl

Wkrótce po tym został członkiem PSL – jedynej legalnej opozycji wobec komunistów, we wrześniu ’46 wybrany został do Zarządu Powiatowego PSL w Warszawie – Śródmieście. Represje, jakich dokonywano na działaczach Stronnictwa przez komunistyczne służby nie ominęły także Władysława Bartoszewskiego. 15 listopada 1946 r. za swą działalność w PSL został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i uwieziony w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Karę w wiezieniu odbywał do 10 kwietnia 1948 roku. W swych tekstach publikowanych w ‘Gazecie Ludowej” poruszał tematykę związaną z postaciami Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadził wywiad między innymi ze Stanisławem Korbońskim oraz sporządził sprawozdanie z uroczystości pogrzebowych Jana Piekałkiewicza. Poza tym skupiał się na wydarzeniach związanych z walką o Warszawę, „Dni walczącej stolicy” to cykl szkiców o Powstaniu Warszawskim ukazanych na łamach gazety.

Bartoszewski nigdy nie krył swych związków z Polskim Stronnictwem Ludowym. Podczas XI Kongresu PSL, który odbył się 17 listopada 2012 r. w Pruszkowie pod Warszawą, Władysław Bartoszewski był gościem Ludowców. W swym emocjonalnym, bardzo osobistym przemówieniu głośno i wyraźnie przyznał, że jest związany z Ruchem Ludowym. W swym wystąpieniu powiedział dosłownie:

„Tylko raz w życiu byłem człowiekiem partyjnym. Byłem członkiem zarządu powiatowego PSL Warszawa Śródmieście wybranym demokratycznie we wrześniu 1946 roku. Nikt mnie nigdy nie zawiadomił, że przestałem być członkiem PSL. I nie ma z mojej strony jednego kawałka papieru, że się wypisuję. PSL został zlikwidowany i byłem w zawieszeniu, ale duchowo i moralnie czuje się z wami automatycznie głęboko związany”.

Zaznaczył także, że już od najmłodszych lat wiedział o Witosie i jego służbie dla Polski:

Urodziłem się w 1922 r., kiedy wspomnienie bitwy pod Radzyminem i dokonania młodzieży chłopskiej były żywe. Ich dzieło obrony Ojczyzny towarzyszyło mi od dzieciństwa. Już wtedy wiedziałem o Wincentym Witosie. Wiedziałem, że krawata nie nosił, ale był wielkim Polakiem. Było mi dane latem 1946 roku widzieć Witosa w Krakowie wniesionego na fotelu na mównicę i mówiącego pełnym poruszenia głosem o Polsce – nie o jakiejś tam, nie o PRL, tylko o Polsce. O tej Polsce wiecznej”.

Zaproszenie na Kongres PSL (styczeń 1946 r.) źródło: http://wladyslawbartoszewski.blox.pl

W wolnej i demokratycznej Polsce dwukrotnie pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, był Senatorem IV Kadencji oraz w latach 2007 – 2015 Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 roku w Warszawie. W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział poczty sztandarowe PSL. Postać Władysława Bartoszewskiego na trwałe wpisała się w historię Polski oraz na ponad 120 – letnich kartach historii Ruchu Ludowego. Jego postawa oraz zaangażowanie w sprawy Ojczyzny powinny być wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych Pokoleń Polek i Polaków.  

Paweł Henicz
F
ML Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *