Okręg Warszawa Województwo BCH

Okręg został utworzony w 1943 i obejmował terytorium przedwojennego województwa warszawskiego, zarówno północnej części wcielonej do III Rzeszy jak i pozostałej wcielonej do GG.

Na czele okręgu stała jego Komenda Główna.

  • Komendantami głównymi byli kolejno:

           
    Stefan Pawłowski, ps. „Jan Grabowiec” Tadeusz Wyrzykowski, ps. „Arkadiusz” Tadeusz Szeląg, ps. „Stanisław Łeba” Tadeusz Ilczuk ps. „Wilkowski”

     

  • Szefem sztabu był: Tadeusz Golka

  • Szefem wyszkolenia bojowego był: Bogumił Karaszewski

  • Szefem organizacyjnym był: Hieronim Ligocki

  • Szefem łączności był: Stanisław Laskowski

  • Komendantem Ludowej Straży Bezpieczeństwa był: Hieronim Ligocki

  • Szefem sanitarnym była: Helena Zacharczuk

  • W kierownictwie Ludowego Związku Kobiet i Zielonego Krzyża były: Wiktoria Dzierżkowa, Jadwiga Stolarska-Łobodowa

  • Podokręg Centralny – bezpośrednio podporządkowany komendantowi Okręgu II:

    • 1 – Obwód Garwolin (Komendanci: Bolesław Warowny, Władysław Bąbik)
    • 3 – Obwód Węgrów (Komendanci: Stanisław Matuszak, Władysław Omietański)
    • 7 – Obwód Łowicz (Komendanci: Franciszek Kaszewski, Kazimierz Stolarczyk, Kazimierz Kurczak)
    • 9 – Obwód Rawa Mazowiecka (Komendanci: Antoni Urbański, Hieronim Ligocki, Jan Wyczański)
    • 10 – Obwód Siedlce (1 stycznia 1943 włączony do Okręgu IV Lublin, gdzie otrzymał nr 9)
    • 10 – Obwód Skierniewice (w późniejszym czasie włączony do Okręgu V Łódź) (Komendant: Szymon Zbudniewek)
    • 11 – Obwód Sochaczew (Komendanci: Zygmunt Pruski, Eugeniusz Kacprzak, Jan Ziętek)
    • 30 – Obwód Sokołów Podlaski (Komendant: Andrzej Prokopczuk)
  • Podokręg II a (wyodrębniony 1 kwietnia 1943 z Podokręgu Centralnego) (Komendant: Stanisław Kasperlik)

    • 2 – Obwód Mińsk Mazowiecki (Komendanci: Bronisław Krasiński, Józef Łoboda)

    • 5 – Obwód Radzymin (Komendant: Marian Gotowiec)

    • 6 – Obwód Warszawa Prawobrzeżna (Komendanci: Mieczysław Dańko, Tadeusz Makowski)

    •  ? – Obwód Warszawa Lewobrzeżna (Komendant: Zenon Marczak)

    • 7 – Obwód Błonie (Komendant: Stanisław Słoniewski)

    • 8 – Obwód Grójec (Komendant: Antoni Dębski)

  • Podokręg „Reich”, „Wkra” (od czerwca 1943) (Komendanci: Jan Kowalski, Antoni Załęski, Mieczysław Kazimierowicz)

    • 11 – Obwód Sierpc

    • 12 – Obwód Płock (Komendant: Antoni Wiatr)

    • 13 – Obwód Płońsk (Komendanci: Kazimierz Kuligowski, Stanisław Byber)

    • 14 – Obwód Ciechanów (Komendant: Józef Stefaniak)

    • 15 – Obwód Pułtusk (Komendant: Roman Wiśniewski)

    • 16 – Obwód Maków Mazowiecki (Komendant: Czesław Czarniecki)

    • 17 – Obwód Przasnysz (Komendanci: Ignacy Ossowski, Wojciech Łysonik)

    • 18 – Obwód Mława (Komendanci: Ryszard Siemiątkowski, Jan Załęski, Józef Przybyszewski)

    • 18 a – Obwód Działdowo (Komendanci: Bernard Zieliński, Henryk Kolk)

    • Obwód „Wystruć” (powiaty Insterburg, Labiau, Elchniederung w Prusach Wschodnich) (Komendant: Antoni Rejowski).