Okręg Poznań BCh

Na czele okręgu stała jego Komenda Główna.

  • Komendantami Okręgu byli:
    • Jan Wojkiewicz kwiecień 1940 – 9 IX 1941
    • Tadeusz Nowak wrzesień 1941 – wrzesień 1945
  • Zastępcami Komendanta Okręgu byli:
    • Stanisław Zbierski
    • Michał Jagła
  • Szefami Wydziału Organizacyjno-Szkoleniowego byli:
    • Tadeusz Nowak
    • Franciszek Ratajczak
  • Szefem Wydziału Rozpoznania i Informacji był:
    • Bolesław Jaszkiewicz
  • Szefem Wydziału Łączności był:
    • Wincenty Piasecki
  • Szefem Wydziału Sanitarnego była:
    • Kazimiera Nowak z domu Gesell

Został podzielony na podokręgi i obwody:

  • Podokręg A – Północny (szamotulsko-obornicki) (skład komendy podokręgu: Nikodem Gidaszewski, Jan Jajuga, Stanisław Lis, Władysław Magda, Stefan Suberlak, Jan Wojkiewicz, Michał Zieliński)
    • 14 – Obwód Szamotuły (komendanci Stanisław Lis, Stefan Suberlak)
    • 15 – Obwód Oborniki (komendanci Jan Ratajczak, Nikodem Gidaszewski)
    • 16 – Obwód Wągrowiec (komendanci Władysław Magda, Stanisław Orywał)
    • 17 – Obwód Międzychód (komendant Michał Kumorek)
    • 18 – Obwód Nowy Tomyśl (komendant Czekała)
  • Podokręg B – Zachodni (śremski) (skład komendy podokręgu: Stanisław Bąk, Czesław Cyplik, Kazimiera Nowak, Bolesław Jaszkiewicz, Marian Kubiak, Tadeusz Nowak, Jan Olejniczak, Wincenty Piasecki)
    • 10 – Obwód Śrem (komendant Marian Kubiak)
    • 11 – Obwód Kościan (komendant Stanisław Bąk)
    • 12 – Obwód Gostyń (komendanci Jan Woźny, Jan Olejniczak)
    • 13 – Obwód Wolsztyn (komendant Nowak)
  • Podokręg C – Wschodni (średzki) (skład komendy podokręgu: Stanisław Zbierski, Kazimierz Surdyk, Feliks Łazewski, Kazimierz Grzesiecki, Antoni Mocek, Tadeusz Świt, Jan Menesiak, Juliusz Krawczyński, Czesław Marciniak)
    • 6 – Obwód Środa (komendant Stanisław Zbierski)
    • 7 – Obwód Jarocin (komendant Antoni Mocek)
    • 8 – Obwód Września (komendanci Leon Zbierski, Edward Dębicki, Kazimierz Liske)
    • 9 – Obwód Poznań i Gniezno (komendant Czesław Muszyński)
  • Podokręg D – Południowy (ostrowski) (skład komendy podokręgu: Michał Jagła, Stanisław Banaszek, Marcin Poprawa, Wojciech Mocek, Józef Ratajczyk, Stanisław Sorocki, Stefan Banaszczyk, Ignacy Grześkowiak, Marian Mądrzak)
    • 1 – Obwód Ostrów Wielkopolski (komendant Wojciech Mocek)
    • 2 – Obwód Krotoszyn (komendant Stanisław Banaszek)
    • 3 – Obwód Rawicz (komendant Marcin Poprawa)
    • 4 – Obwód Leszno (komendant Ignacy Grześkowiak)
    • 5 – Obwód Kępno (komendant Ignacy Stodolski)